Írta: Daisy Goodwin
Eredeti cím: Victoria
Kiadta: Európa 2017
Oldalszám: 424 oldal
Kötés: Keménytáblás
Sorozat tagja?: Nem
Függővég?: Nem
Fülszöveg:
1837-ben egy százötven centis fiatal lány került Nagy-Britannia trónjára: a szőke, kék szemű, akaratos Viktória. Nagy szerencséje volt: alig egy hónappal korábban lett tizennyolc éves, tehát önállóan uralkodhatott.
Anyja, a kenti herceg özvegye, és kegyence, John Conroy, addig a széltől is óvták, elzárták a világtól és az emberektől. Társaságba nem vitték, barátnőt nem szerezhetett. Most szívesen irányították volna, ha hagyja magát. Minden férfi, aki rokonságban állt vele, azt híresztelte, hogy szubnormális és hisztérikus. Boldogan megkönnyítették volna hát az életét: ők uralkodnak, Viktória meg pihenjen.
Egyetlen ember bízott benne: a miniszterelnök, Lord Melbourne. Tehetséges, jellemes politikus volt, aki életéből négy évet szentelt annak, hogy az uralkodásra fel nem készített gyereklányból a maga lábán megálló királynőt faragjon. Ma már tudjuk, hogy mekkora királynőt.
Erről a négy évről szól a regény. Udvari intrikákról, összeesküvésekről, hatalomsóvár rokonokról és két szerelemről.
Véleményem:
Egy jó ideje szemeztem már a könyvvel, hiszen egy olyan korszákról szól, amely Angliának meghatározó időszaka volt. A kezdet kora, amikor is Viktória királynő trónra lépett. Mondhatnám, hogy maradéktalanul elégedett vagyok vele, akkor viszont hazudnék. Vegyük is a részleteket számba.
Annak idején rajongtam a filmért, amit Viktória, királynő ifjú koráról készítettek. Imádtam benne Emily Blunt-ot, aki megtestesítette a hercegnőt, majd királynőt, s valahogy megfogott a kor. Akkoriban cikket cikk után olvastam a korszakról, annak felépítéséről s magáról a királynőről. Ekkor tájt találtam rá azokra a könyvekre, amik róla szólnak.
![]() |
Az ifjú Viktória királynő (2009) |
Nagyon megfogott akkoriban a film, így érhető, hogy a könyv, ami az uralkodásának első négy évéről készült, nagyon is meghatározó számomra. Nagyon akartam úgy igazából szeretni ezt a könyvet, mégis egy pici keserűség volt benne.
A könyv remekül kezd, bár a tördelésével nem voltam feltétlenül elégedett. Gyakran a párbeszédek annyira beleolvadtak a szövegbe, hogy észrevenni is nehezé volt őket, gyakran kimarad egy-gy helyen a kötőjel, ami jelezte volna, valaki megszólalt.
A gondolatok maguk nagyon is tartalmasak voltak, néha túl tartalmasak. Az első három fejezetben persze inkább azzal foglalkozunk, hogy Lord M. és Viktória milyen szoros kapcsolatba kerülnek, a parlament botrányai valamint a háttérben folyó folyamatos kiházasítás, amit Viktória nem igazán szeretne.
A kötetben sokkal inkább érzelmekre hagyatkozik a királynő, mintsem az ész érvekre, pedig ahogy utána olvas az ember, inkább racionalista hölgynek gondoltam volna. Mivel megemlítik, hogy a királynő naplói nyomán készült a könyv, így már teljesen más képet ad a nőről, aki a második - II. Erzsébet után - leghosszabb ideig uralkodó királynő volt az angol trónon. Uralkodása alatt pedig virágzott ismételten a királyság, ahogy I. Erzsébet alatt. A fejezetek alatt meg is említik többször is, hogy a királynő példaképe, Anglia első királynője volt.
Történetét és életét gyakorta hasonlította az övéhez, noha ő nem maradt szűz élete végéig, viszont kapcsolatát Lord M.-el sokban hasonlított. Az első két és fél fejezet tökéletesen megfogott, odaszögezett a székemhez, és egy szuszra olvastam el 250 oldalt. Azonban azt kell mondjam, hogy a második fejezet második felétől kissé kezdett ellaposodni a történet. Már nagyon nem Viktória gondolatait hallottuk, hanem inkább azokét, akik körbevették.
Ekkor már ugye harmadik éve uralkodott a királynő, s már az első évben is pedzegették, hogy illene minél hamarabb férjhez menni, aki úgymond "kordában" tartja. Itt a bennem élő feminista azonnal felháborodott, főleg azok után, amit az interneten az ember elolvas a királynőről. Igaz, sokszor felvetik, mi van, ha valójában Albert irányított, s a királynő szerelemtől túltengve hagyta neki, ahogy mindig is tervezték a csatlósai.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése